40 Lecie naszego chóru.

26 października 2012 to dzień, w którym nasz chór „Echo-Arioso” obchodził  40 jubileusz istnienia. Z tej okazji w Domu Kultury Kolejarza odbył się uroczysty  koncert, na który przybyło wielu sympatyków chóru oraz zaproszonych,  znamienitych osób. 
Dyrektor DKK Stanisław Bartniczak /niegdyś także członek chóru „Echo”/ serdecznie powitał zebranych wprowadzając muzyczną aurę.

Nie przypadkiem wspominam o chórze „Echo”. Otóż nasz chór wywodzi się z chóru „Echo”, a niektórzy  chórzyści  pamiętają jeszcze tamte lata. Chór Męski „Echo” im.St. Moniuszki powstał w 1972 roku. Kolejnymi dyrygentami byli: Jerzy Piekarski (dwukrotnie), Włodzimierz Szwajczuk, Bożena Najda, Andrzej Szypuła, Józef Michalski i Jerzy Krawczyński, który pełni funkcję dyrygenta do chwili obecnej. 
W roku 1988 rozszerzono skład chóru o głosy żeńskie i powstał chór mieszany „Arioso”. Aby nie zaprzepaścić dorobku artystycznego chóru „Echo”, a także by zachować ciągłość historyczną naszego zespołu podjęto w 1995 roku uchwałę o połączeniu obu nazw chóru. Tak powstała dzisiejsza nazwa „Echo-Arioso”. 

Natomiast pełna nazwa to: 

Stargardzki Chór „Echo-Arioso” im. Stanisława Moniuszki 
przy Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie Szczecińskim.
Koncert jubileuszowy składał się z dwóch części: sakralnej i świeckiej. Z wielką wprawą i znawstwem poprowadził go Andrzej Mleczko, wieloletni dyrektor domów kultury w Międzyzdrojach i Wolinie. 
W pierwszej części zaśpiewaliśmy: Missa brevis (4 części), Miserere, Prostujmy kręte ścieżki, Grajmy Panu na harfie, Okaż mi miłosierdzie boże. Gościnnie partie solowe w dwu ostatnich utworach wykonała uczennica  szkoły podstawowej. 

Od lewej w pierwszym rzędzie- Ula /sopran/ – solo
Od strony prawej: Ula /sopran/ i Grażyna /alt/ – solo 
Po tej części opuściliśmy scenę by „złapać oddech”, przebrać się i móc posłuchać Danuty Chlebowskiej-Jańczak, która w drugiej części koncertu  wraz z chórem wykonała utwór „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena.

fot. Bożena Smółka

Na drugą część naszego koncertu składały się niżej wymienione utwory:

Morze, Przylecieli sokołowie, Kołysanka, Piosnka Dudarza, Wiosna, Powiadają żem jest ładna, Powiedział mi, Can’t help falling in love, Dziwny ten świat, Na bis – Kukułeczka kuka.

Koncert prowadził Andrzej Mleczko 
 Utwór wykonany przez Danusię Chlebowską-Jańczak „Dziwny ten świat” wywarł duże wrażenie na słuchaczach.


 Po zakończeniu uroczystego występu nastąpił moment wręczania odznaczeń i dyplomów. W dalszej kolejności zaproszeni goście składali gratulacje, podziękowania i prezenty.  Na jubileusz chóru przybyli przedstawiciele władz powiatowych i miasta, parlamentarzyści, dawni chórzyści, miłośnicy muzyki oraz nasi bliscy .
Nasz chór dzięki Dyrektorowi Domu Kultury ma „swoje miejsce na ziemi”, o które nie musi walczyć.  


Oto kilka artykułów na stronach internetowych o naszym koncercie jubileuszowym:

http://www.stargard.pl/index.php?idg=news&idnw=stnd&idn=3014

Zapraszam także do obejrzenia innych zdjęć z naszego JUBILEUSZU. Zajrzyjcie na naszą stronę, znajdziecie je w zakładce Album Foto
http://www.echo-arioso.stargard.pl 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *