31.03-02.04.2023 Międzynarodowy FESTIWAL MUZYKI SAKRALNO-PASYJNEJ w Szczecinie.

Szczególnym wyróżnieniem dla stargardzkiego Chóru ECHO-ARIOSO było zaproszenie nas przez Organizatorów Międzynarodowego Festiwalu MUZYKI SAKRALNO-PASYJNEJ w Szczecinie do uczestnictwa w tym ważnym dla całego regionu wydarzeniu kulturalno-muzycznym. Każda edycja tego muzycznego projektu jest wyjątkowa i niepowtarzalna, przeżywana przez uczestników i miłośników muzyki sakralnej w sposób szczególny. Ta edycja  była już dziesiąta. Stargardzki Chór ECHO-ARIOSO uczestniczył w festiwalu już po raz drugi, tym razem jako uczestnik Koncertów Towarzyszących.Zaszczytem dla nas było śpiewanie w doborowym towarzystwie wspaniałych chórów i kameralnych zespołów śpiewaczych z wielu miast Polski i zagranicy (Warszawa,Zamość, Bydgoszcz,Wejherowo,Szczecin,Gryfino,Polkowice,Włoszakowice oraz Lwów-Ukraina, Barcelona-Hiszpania, Soleczniki-Litwa).

Pierwszą propozycję koncertową muzyki ludowej przedstawiliśmy w Auli Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego.Zgromadzonej publiczności zaprezentowalismy pieśni : Przylecieli Sokołowie, Kołysanka, Powiadają, żem jest ładna, Krakowiak, Nim świt obudzi noc oraz Ower the rainbow. Dwie ostatnie pozycje miały być z akompaniamentem, ale, jak to często bywa, pojawiły się komplikacje techniczne z podłączeniem sprzętu, więc zaśpiewaliśmy a’capella. Dla Chórzystów ECHO-ARIOSO to żaden problem !

Druga prezentacja Chóru ECHO-ARIOSO, tym razem z repertuarem wyłącznie pasyjnym, miała miejsce w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy ul. Księcia Mściwoja II 8. Tutaj w kolejności wystąpiły następujące chóry i zespoły:

Chór Bydgoskiej Izby Lekarskiej MEDICI CANTARES – dyr. Joanna Krause

Młodzieżowy Zespół Kameralny GREGORIANUM z Warszawy – dyr. Berenika Jozajtis

Chór ECHO-ARIOSO Stargard – dyr. Jerzy Krawczyński

Zespół Wokalny ALE CANTARE Zmość – dyr. Barbara Rabiega

Nasz Chór ECHO-ARIOSO zaprezentował się wspaniale i z prawdziwym profesjonalizmem, nie ustępując w kunszcie śpiewaczym młodszym zespołom, wykonał pieśni :

– PIETA – muz. Mariusz Matuszewski

– DOKONAŁO SIĘ… muz. Mariusz Matuszewski

– GDY JEZUS CHRYSTUS UMIERAŁ NA KRZYŻU…

– POPULE MEUS – muz. Marian Sawa

Koncert był podniosły, wyjątkowy, a dla nas szczególnie ważny, satysfakcjonujący, śpiewaczo udany wykonany z pełną koncentracją i profesjonalizmem. Chór ECHO-ARIOSO zebrał gorące i zasłużone brawa.To był dla nas – chórzystów „miód na serce” .

Wieczorem jeszcze czeka nas muzyczny udział w przygotowanym MISTERIUM PASCHALNYM w Szczecińskim Seminarium.

WPIS: S.Krzyśków OPRACOWANIE: M.Zajdel