01.04.2023 MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ 2023 w SEMINARIUM w Szczecinie.

01 kwietnia 2023 roku, w Kościele Seminaryjnym w Szczecinie, stargardzki Chór ECHO-ARIOSO uczestniczył śpiewem w MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ 2023 zatytułowanym -„W śpiewie, słowie i obrazie”.

Całe wydarzenie artystyczno-muzyczne było przygotowane przez kleryków Seminarium Duchownego w Szczecinie pod bacznym kierownictwem ks.dr Zbigniewa Woźniaka -Rektora Uczelni.

Obrazy MĘKI PAŃSKIEJ przedstawiali aktorzy TEATRU CIENI przy jednocześnie czytanym przez ks.Jerzego Krasula słowie literackim, wyjaśniającym prezentowane sceny Męki Jezusa Chrystusa. Całość przedstawianego w sposób artystyczny misterium była przerywana pieśniami w wykonaniu Chórów uczestniczących w wydarzeniu oraz fragmentami Ewangelii i wierszami liryki pasyjnej czytanymi przez kleryków i osoby świeckie.

W Misterium Męki Pańskiej 2023 uczestniczyły następujące chóry i zespoły:

– Chór Concertino – pieśni:  „Popule Meus”, „Eloi, Eloi lama sabachtani”

– Chór Primo Vere + Alumni – pieśni: „Trisagion”, „Stabat Mater”

– Chór Credo – pieśni: „Miserere Mei”, „Krzyżu Święty”

– Chór Kombatant + Pax Christi – pieśni: „Stary Krzyż”, „Golgoto-To nie gwoździe Cię przybiły…”

– Chór Cantare Deo + Cantamus Domino – pieśni: „Jezu Chryste, Panie miły”, „O matko miłościwa”

– Chór Echo-Arioso – pieśni: „Gdy Jezus Chrystus umierał na krzyżu”, „Dokonało się”

W części słownej recytowano wiersze : R.Brandstaetera – „Takie było Twoje ukrzyżowanie,Boże”, J.Tuwima – „Chrystusie”, A.Asnyka – „Pod stopy krzyża”, A.Fierla – „Krzyżowanie Chrystusa”, E.Szelburg-Zarębiny – „Pieta”, ks.J.Twardowskiego – „Dlatego”, F.Faleńskiego – „Stabat”.

Atmosfera przedstawianego MISTERIUM była tajemnicza i podniosła. Wszyscy uczestnicy na pewno przeżyli go w sposób niezwykły i na każdym wywarł wyjątkowe uczucia i refleksje.

WPIS: S.Krzyśków OPRACOWANIE: M.Zajdel