Ta niedziela dla chórzystów była intensywna. Nie każdy chórzysta mieszka w Stargardzie i uczestnictwo w każdym występie chóru bywa czasem trudne. Zwłaszcza wówczas gdy tego samego dnia jest więcej niż jeden występ.
Tego dnia po raz drugi spotkaliśmy się o 16:30 w Stargardzkim Centrum Kultury. Najpierw próba przed koncertem, a następnie oczekiwanie na… naszą kolej w Koncercie Pieśni Paraliturgicznej.
Organizatorami tego koncertu było: STOWARZYSZENIE CHRZEŚCIJAŃSKA GODNOŚĆ, STARGARDZKIE CENTRUM KULTURY, oraz PARAFIA PRAWOSŁAWNA pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Plakat – ze strony „stargard.com.pl” |
W programie wystąpili:
Młodzieżowy Chór Parafii Prawosławnej pw. Św. Mikołaja ze Szczecina
Trio – „SlavicVoices – Słowiańskie Głosy” z Torunia
Chór „Echo – Arioso” im. S. Moniuszki ze Stargardu
Chór „Sotiria” z Gorzowa Wielkopolskiego
Chór Sotiria wystąpił jako pierwszy |
Cerkiewny Chór „Sotiria” Parafii Prawosławnej p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gorzowie Wlkp. został utworzony we wrześniu 2005 r. Założycielem i dyrygentem jest Aleksander Lewczyszn.
Głównym zadaniem Chóru jest śpiewanie podczas nabożeństw oraz propagowanie muzyki
i kultury prawosławnej poza świątynią. Zespół ma w swym repertuarze (oprócz muzyki cerkiewnej) utwory ludowe, ukraińskie i łemkowskie. Jego członkami są osoby w różnym wieku, różnych zawodów i różnych wyznań.
i kultury prawosławnej poza świątynią. Zespół ma w swym repertuarze (oprócz muzyki cerkiewnej) utwory ludowe, ukraińskie i łemkowskie. Jego członkami są osoby w różnym wieku, różnych zawodów i różnych wyznań.
Występ naszego chóru |
Kolejne zdjęcie naszego chóru |
„Slavic Voices” Słowiańskie Głosy z Torunia |
„Slavic Voices to tercet mocno osadzony w słowiańskiej muzyce etnicznej. W repertuarze zespołu znajdują się m.in. tradycyjne pieśni ukraińskie, białoruskie, polskie, w tym także repertuar kolędowy oraz paraliturgiczny. Dlatego też ze względu na pierwotny charakter tych utworów, zespół wykonuje je przeważnie a capella. Własne aranżacje, unikatowa harmonika, niecodzienne zestawienia barw głosów, tworzą niezapomniany klimat podczas koncertu.
Magdalena Cysewska – absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Uczestniczka wielu kursów wokalnych pod kier. profesorów z Polski, Niemiec, Rygi.
Natalia Sycz – Ekonomistka. Absolwentka UMK w Toruniu. Śpiewa od dziecka. W 2001 roku założyła wraz z trzema koleżankami Ukraiński Kwartet Wokalny, który specjalizuje się w śpiewie a cappella.
Michał Hajduczenia jest absolwentem Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Tajniki gry na kontrabasie zgłębiał u Piotra Kurzawy. Jest także absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego tejże akademii w klasie Piotra Kusiewicza….”
Te i więcej informacji o Slavic Voices na stronie :
Trochę odwagi i… mam zdjęcie pamiątkowe z zespołem SlavicVoices |
Świetne głosy i mili ludzie |
W jednej z sal SCK zorganizowano dla koncertujących zespołów poczęstunek. Tam mieliśmy okazję posłuchać popisów świetnego Tria Slavic Voices. To była prawdziwa uczta duchowa. Poniżej kilka zdjęć z naszej „uczty”.