21.10.2022 JUBILEUSZ 50-LECIA CHÓRU ECHO-ARIOSO

21 października 2022 roku w Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie miała miejsce uroczystość jubileuszowa 50-lecia istnienia Stargardzkiego Chóru ECHO-ARIOSO. Przygotowania do jubileuszowych obchodów trwały od dawna: szlifowaliśmy chóralny repertuar koncertowy, zabiegaliśmy o sponsoring, przygotowywaliśmy plakaty, foldery i zaproszenia. Dyrygent, Zarząd i członkowie Chóru poświęcili dużo czasu i zaangażowania, aby Jubileusz wypadł wspaniale i aby nasz zespół godnie się zaprezentował. Szczególne podziękowania należą się nowej Dyrektor Domu Kultury Kolejarza-pani Agnieszce Garczyńskiej, dla której organizacja naszej uroczystości była niejako sprawdzianem na nowym stanowisku.

Wszystko się udało !

Stargardzki Chór ECHO-ARIOSO zaprezentował repertuar koncertowy w dwóch częściach: muzyka sakralna i muzyka świecka.

Część I

– Gaude Mater Polonia – muz.Teofil Klonowski

– Ubi Caritas – muz.Ola Gjeilo

– Missa Brevis (Kyrie,Gloria,Credo,Sanctus,Benedictus,Agnus Dei) – muz.Peter Adolf Halik

Całą łacińską Missa Brevis zaśpiewaliśmy z fortepianowym akompaniamentem naszego chórzysty – p.Zdzisława Kucaja.

Po części pierwszej gościnnie wystąpił p.Marek Stawniak, który wykonał wiązankę melodii na akordeon.

Część II

– Przylecieli sokołowie – muz.Stanisław Moniuszko

– Chodźcie tu – muz.Pierr Certon

– Z tej tam strony wody – muz.Feliks Nowowiejski

– Oj, nasi jadą – muz.Stanisław Rożdżyński

– Krakowiak – muz.Stanisław Moniuszko

– Kum i kuma – muz.Stanisław Moniuszko

– Kołysanka – muz.Jan Maklakiewicz

– Pójdź lube dziewczę – muz.Anton Rubinstein

– Nim świt obudzi noc – muz.John Newton

– Santa Maria de La Mer

– Over the rainbow – muz.Harold Arlen

– What a wonderful world – muz.Weiss/Douglas

Po oficjalnej części muzyczno-koncertowej nastąpiła część odznaczeń,nagród i gratulacji.Stargardzki Chór ECHO-ARIOSO został nagrodzony Brązowym Medalem ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Takie samo odznaczenie przyznano Dyrygentowi Jerzemu Krawczyńskiemu i naszemu basowi Jerzemu Żebrowskiemu,który śpiewa w Chórze od początku istnienia zespołu.Wszystkie odznaczenia i wyróżnienia wręczali : Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego,Poseł na Sejm RP, Prezydent Miasta Stargardu oraz przedstawiciele PZChiO oddz.Szczecin.

Na koniec, już bez stresu, był czas na jubileuszowy tort i okolicznościową lampkę wina.

                    CZEŚĆ PIEŚNI ! DO NASTĘPNYCH JUBILEUSZY !

Mój Chór… Stargardzki Chór ECHO–ARIOSO im. Stanisława Moniuszki, działający przy Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie obchodził w piątek, 21 października JUBILEUSZ 50 – LECIA swego ISTNIENIA.

Nazywam zespół SWOIM CHÓREM , ponieważ śpiewam w nim już 22lata z hakiem , tyle samo lat prowadzę Kronikę i kocham tych wszystkich ludzi, dla których pasja śpiewania i radość duszy z tego powodu są bardzo ważne.

Z równym zaangażowaniem i radością śpiewaliśmy w dużych salach koncertowych i wiejskich świetlicach , w katedrach i małych zabytkowych kościółkach. Reprezentowaliśmy miasto Stargard w kraju i zagranicą.

Śpiewamy , bo coś nam w duszy gra… bo wyznajemy i realizujemy słowa Stanisława Moniuszki – patrona Chóru :

,, … A to co jest narodowe, krajowe, miejscowe, co jest celem dziecinnych naszych wspomnień, nigdy mieszkańcom ziemi, na której się urodzili i wyrośli, podobać się nie przestanie…”

Chór ECHO-ARIOSO jest jak duża rodzina , w której są radości i smutki. Cieszą nas artystyczne osiągnięcia chóralne , zdobyte nagrody , wyróżnienia i pochwały. Świadczą one o znaczącej pozycji zespołu i o tym ,że stargardzka chóralistyka ma się całkiem dobrze.

Cieszy fakt , że są ciągle z nami takie ,,podpory” zespołu , jak dyrygent Jerzy Krawczyński , czy nasz ,, złoty „, wspaniały BAS – Jerzy Żebrowski , którzy są ,, pomostem” tradycji z młodością , którą w większości tworzy młode pokolenie Krawczyńskich i ich przyjaciół : Piotr , Marek , Marta , Ewa , Ewelina.

Nieskromnie wspomnę , że najliczniejszą i najbardziej zdyscyplinowaną grupą są ALTY , w których śpiewam JA. Alty są tą najfajniejszą młodzieżą z lat 50-tych i 60-tych. Ale przecież nie pesel jest najważniejszy , tylko głos i chęć śpiewania. Dlatego zapraszam do naszego Chóru ECHO–ARIOSO. Śpiewanie daje radość i przedłuża młodość . Zaręczam , że dyrygent Jerzy Krawczyński – dusza człowiek – wszystkich przyjmie i śpiewania nauczy.

CZEŚĆ PIEŚNI ! Stanisława Krzyśków.

Za szczególne osiągnięcia artystyczne i działalność kulturalną, Chór Echo-Arioso został odznaczony Brązowym Medalem ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Polski Związek Chórów i Orkiestr odznaczył Chór Echo-Arioso Złotą Odznaką z Wieńcem Laurowym

Tekst: S. Krzyśków Opracowanie: M. Zajdel