2017.06.02 Jubileusz chóru – 45 lat

45 lecie naszego chóru.

02 czerwca 2017 to dzień, w którym nasz chór „Echo-Arioso” obchodził  45 jubileusz istnienia. Z tej okazji w Domu Kultury Kolejarza odbył się uroczysty  koncert, na który przybyło wielu sympatyków chóru oraz zaproszonych,  znamienitych osób. Przybyli nawet goście z zaprzyjaźnionego chóru z Essen w Niemczech.
Dyrektor DKK Stanisław Bartniczak, niegdyś także członek chóru „Echo”, serdecznie powitał zebranych wprowadzając muzyczny nastrój.
 Pan Stanisław Bartniczak dokonuje uroczystego otwarcia jubileuszu
Nieco historii.
Chór Męski „Echo” im.St. Moniuszki powstał w 1972 roku. Kolejnymi dyrygentami byli: Jerzy Piekarski (dwukrotnie), Włodzimierz Szwajczuk, Bożena Najda, Andrzej Szypuła, Józef Michalski i Jerzy Krawczyński, który pełni funkcję dyrygenta do chwili obecnej. 
W roku 1988 rozszerzono skład chóru o głosy żeńskie i powstał chór mieszany „Arioso”. Aby podtrzymać ciągłość dorobku artystycznego i historie chóru „Echo”,  podjęto w 1995 roku uchwałę o połączeniu obu nazw chóru. Tak powstała dzisiejsza nazwa „Echo-Arioso”, która brzmi w pełnej nazwie:

Stargardzki Chór „Echo-Arioso” im. Stanisława Moniuszki 
przy Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie Szczecińskim.
Koncert jubileuszowy składał się z dwóch części: sakralnej i świeckiej. Z wielką wprawą i znawstwem poprowadził go Andrzej Mleczko, wieloletni dyrektor domów kultury w regionie szczecińskim.
W pierwszej części zaśpiewaliśmy: Missa brevis (4 części), Panis Angelicus, (partię solową wykonała Beata Korzeniowska – sopran, nasza koleżanka), Ave verum corpus, W.A.Mozarta. Oprawę muzyczną, akompaniamentem, na instrumentach smyczkowych  uświetnili instrumentaliści, uczniowie ze stargardzkiej szkoły muzycznej I i II stopnia. To było wspaniałe przeżycie muzyczne. 

Dyryguje Pan Jerzy Krawczyński

Całością dyrygował Pan Jerzy Krawczyński, który z tej okazji została odznaczony przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Złotą Odznaką Honorową V stopnia z Brylantem. 
Brązowymi, srebrnymi i złotymi odznakami  wyróżniono  też chórzystów. W tym Pan Teresę Malinowską,  prezes chóru, Złotą Odznaką Honorową z Wieńcem Laurowym. 
Odznaczenia, wyróżnienia i nagrody zostały wręczone przez przedstawicieli PZCHiO na wstępie koncertu.

Pan dyrygent dziękuje za otrzymane wyróżnienie


Po przerwie, w drugiej część koncertu, były śpiewane utwory: Piękniejsza od innych, Mazur, Nie będzie mnie głowisia bolała, Kołysanka, Powiedział mi, Powiadają żem jest ładna, Z tej tam strony wody, Love me tender, Sunris sun. Na bis jeszcze zaśpiewaliśmy Kukułeczka kuka i Santa Maria.

Dostojni, zaproszeni goście oklaskami nagradzali bohaterów jubileuszu


 

Pamiątkowa fotografia wspólnie z zaproszonymi, dostojnymi gośćmi

 Po koncercie zaproszeni goście i chórzyści bawili się przy muzyce tanecznej i śpiewaniu biesiadnym.

Więcej o jubileuszu można poczytać i obejrzeć na stronie tutaj

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *