2012.02.26 Nabożeństwo z ok.obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”


     W pierwszą niedzielę wielkiego postu tj. dnia 26 lutego nasz chór wziął udział w uroczystym nabożeństwie z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. O godz. 12.30 do kościoła św. Jana w Stargardzie przybyli przedstawiciele władz lokalnych w osobach: wiceprezydent Rafał Zając, starosta Waldemar Gil, wójt Kazimierz Szarżanowicz oraz poseł PiS Michał Jach. Ks. dr Jarosław Staszewski powitał przedstawicieli władz lokalnych. Powitał także i przedstawił przybyłych przedstawicieli szkół, wojska, policji i wielu organizacji społecznych i kombatanckich. Powitane zostały także poczty sztandarowe, orkiestra i chór oraz żołnierze AK i rodziny zmarłych żołnierzy AK.
Fot. Mirosław CoftaPadła komenda – sztandary wprowadzić- wypowiedziana przez ks. dr Jarosława Staszewskiego 

Fot. Mirosław Cofta
Fot. Mirosław Cofta
Fot. Mirosław Cofta
Po spowiedzi powszechnej, głos zabrał ks. dr Jarosław Staszewski. 
Fot. Mirosław Cofta

Pytał ” o czym marzyliście drodzy żołnierze AK walcząc, a potem w Polsce komunistycznej siedząc w więzieniach? Jaką najwyższą cenę zapłacili leśni żołnierze? 45 lat żyli z piętnem 
bandytów i faszystów. Pamięć i pomniki należą się bohaterom, a nie bolszewickim bandytom.”
Ks. dr Jarosław Staszewski zaapelował –– pomnik agresywnego wobec Polski okupanta powinien raz na zawsze zniknąć z Placu Wolności.

Fot. Mirosław Cofta

„- To nasz niespełniony dług wobec zamordowanych strzałem w tył głowy, wobec torturowanych w sowieckich więzieniach, wobec represjonowanych we wszystkich latach PRL-u, zapomnianych i zlekceważonych – tłumaczył w kazaniu ks. Staszewski. – Jeżeli ten plac mamy nazywać dalej Placem Wolności, pomnik powinien zniknąć – podkreślił. Po tych słowach z ław kościelnych rozległy się oklaski”.(cytat z Gazety Stargardzkiej art. Macieja Piaszczyńskiego)

Po kazaniu księdza Staszewskiego nadszedł moment poświęcenia tablicy  pamiątkowej .

Fot. Mirosław Cofta


Członkowie chóru podczas nabożeństwa (fot.Bożena Smółka)


Fot. Mirosław Cofta

Fot. Mirosław Cofta

Fot. Mirosław Cofta

Fot. Mirosław Cofta
Fot.Mirosław Cofta

Po Komunii Świętej Pułkownik Zbigniew Krzywosz wręczył odznaczenia Pro Patria za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny. Odznaczenia te otrzymali: Franciszkowi Piwko, Hieronimowi Danisz. i Czesławowi Hołub, który nie mógł przybyć osobiście.


Na zakończenie proboszcz ks.Jarosław Staszewski podziękował za udział we mszy św. i wspólnej modlitwie, a chór wraz z orkiestrą wykonał pieśń „Boże coś Polskę”

Fot.Mirosław Cofta

Miejsce dla orkiestry wyznaczono tuż obok naszego chóru
(fot. B.Smółka) 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *