15.01.2023 KOLĘDOWE SPOTKANIE CHÓRÓW W SZCZECINIE

15 stycznia 2023 roku, w Kościele pw. św.Wojciecha w Szczecinie odbył się Koncert Bożonarodzeniowy chórów i zespołów kameralnych zrzeszonych w szczecińskim oddziale Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Takie spotkania są jakby świętem całej ,,rozśpiewanej rodziny chóralnej ” województwa zachodniopomorskiego. Chóry i zespoły śpiewacze zjeżdżają z wielu miast naszego regionu i za każdym razem prezentują swój najnowszy repertuar kolędowy. Z niektórymi chórzystami znamy się od wielu lat, więc nie dziwią serdeczne powitania i szczere pytania : ,,-Co tam u was słychać ?” , czy ,,-Gdzie ostatnio koncertowaliście ? „

Wszystkich uczestników Bożonarodzeniowych Koncertów łączy radość ze śpiewania przepięknych kolęd i pastorałek. I chociaż utwory mogły się powtarzać, to jednak zaskoczeniem dla słuchaczy były ich różne opracowania, różne aranżacje i wyjątkowo ciekawe interpretacje.

Tak było tym razem ! Jeden z chórów przedstawił znaną kolędę w konwencji jazzowej, inny wyznaczał rytmiczność utworu, mocno przytupując w podłogę, a kolejny wyśpiewał kolędowe gospel. Na uznanie zasługiwały kreatywność, nowatorstwo i inwencja twórcza dyrygentów.Cieszy również fakt, że pojawiło się wiele nowych, obiecujacych zespołów dziecięcych i młodzieżowych. Widać, że wspaniałe tradycje zachodniopomorskiej chóralistyki nie giną i przekazywane są na następne pokolenia.

W tegorocznym Bożonarodzeniowym Koncercie wystąpiły następujące chóry i zespoły śpiewacze:

1.Chór Chłopięcy SŁOWIKI – dyr. Kamil Szałata

2.Szczeciński Chór Kameralny – dyr. Ludwika Mitkiewicz

3.Schola Alumnów – dyr. ks.Zbigniew Woźniak

4.Piccolo Coro Pod Kasztanem – dyr. Eliza Nowakowska

5.Primo Vere – dyr. ks.Zbigniew Woźniak

6.Cantores Osoviensis – dyr. Filip Bańkowski

7.Voci Veloci – dyr. Agata Czekalińskadyr.

8.Res Musica – dyr. Iwona Wiśniewska-Salamon

9.Na Dziecięcą Nutkę – dyr. Eliza Nowakowska

10.Kombatant – dyr. Maria Białkowska-Dublasiewicz

11.Cantate Deo – dyr. Paweł Cichosz

12.Hejnał – dyr. Barbara Halec

13.Postscriptum – dyr. Aleksandra Przybyła

14.Pax Christi – dyr. Maria Białkowska-Dublasiewicz

15.Concertino – dyr. Małgorzata Kowalik

16.Chór UTW Police – dyr. Marta Pyra

17.Echo-Arioso – dyr. Jerzy Krawczyński

18. Zespół Pieśni i Tańca ,,Krąg”

Stargardzkim Chórem ECHO-ARIOSO dyrygowała wyjątko pani Maria Białkowska-Dublasiewicz z powodu niedyspozycji zdrowotnej naszego dyrygenta.Podczas prezentacji nasz chór wykonał dwie kolędy:  „Mędrcy świata ” i  „Gdy się Chrystus rodzi „.

Po kolędowym spotkaniu, chór PAX CHRISTI zaprosił nas do swojej siedziby na mały poczęstunek , gdzie kontynuowaliśmy śpiewanie kolęd i innych pieśni biesiadnych.

             HEJ KOLĘDA , KOLĘDA…

TEKST: S. Krzyśków OPRACOWANIE: M. Zajdel