01.08.2023 MIŁOŚĆ , WALKA , NADZIEJA … – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego !

,, Pierwszy sierpnia , dzień krwawy , powstał naród Warszawy , by uwolnić stolicę od zła …”

To początkowe słowa znanej powstańczej pieśni wykonywanej przez walczących bohaterów Powstania Warszawskiego.

Stargardzki Chór ECHO – ARIOSO właśnie tą pieśnią rozpoczął obchody miejskich uroczystości upamiętniających walkę , poświęcenie i męczeństwo żołnierzy i ludności cywilnej Warszawy.

01 sierpnia 2023r. , o godz.17 , czyli dokładnie w chwili symbolicznej ” Godziny W „, rozległy się w mieście dźwięki syren. Pod pomnikiem ,,STARGARDZIANIE OJCZYŻNIE…” zebrali się mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, poczty sztandarowe szkół i organizacji pozarządowych, reprezentacje ośrodków kultury, służb mundurowych i oddziały Wojska Polskiego. Złożono kwiaty, wieńce i zapalono symboliczne znicze. W imieniu Domu Kultury Kolejarza wiązankę złożyli : dyrektor DKK – pani Agnieszka Garczyńska, dyrygent Chóru ECHO-ARIOSO – pan Jerzy Krawczyński i prezes Zarządu Chóru – pan Mirosław Zajdel. Przedstawiciel stargardzkiego Muzeum Archeologiczno – Historycznego wygłosił ciekawy odczyt historyczny, w którym zacytowane były wspomnienia Bożeny –  jednej z łączniczek Powstania Warszawskiego, która była córką Heleny Żybułtowskiej – późniejszej wiceburmistrz Stargardu.

Po uroczystościach świeckich przy pomniku wdzięczności uczestnicy przenieśli się do Kolegiaty. Tam przed rozpoczęciem Mszy Św. Chór ECHO-ARIOSO wykonał trzy pieśni powstańcze :

– Warszawskie dzieci …

– Pałacyk Michla …

– Pierwszy sierpnia , dzień krwawy …

Podczas celebry nabożeństwa odśpiewaliśmy jeszcze pieśni :

– Jezus, najwyższe Imię …

– Jezu, w Hostii utajony …

– Modlitwa do Bogarodzicy …

Chórzyści ECHO-ARIOSO oddają hołd wszystkim uczestnikom Powstania Warszawskiego, tym walczącym w mundurach z bronią w ręku i bohaterskim cywilnym mieszkańcom Warszawy. Wspominamy rzeź Woli, w której zostali zamordowani babcia, dziadek i wujek piszącej te słowa, czcimy i wyznajemy najwyższe wartości człowieka – Miłość, Wolność, Sprawiedliwość i szacunek do każdego Człowieka.

Na koniec, parafrazując wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, wyznajemy z nadzieją , że …” znów wędrujemy ciepłą ziemią,(…) ciepłym krajem i malachitową łąką morza …”

Chwała Bohaterom !

TEKST: S. Krzyśków OPRACOWANIE: M. Zajdel