20 i 21.05.2023 RADOSNE, MUZYCZNE WARSZTATY CHÓRÓW : ECHO-ARIOSO i RES MUSICA.

Sobota i niedziela -( 20 i 21 maja 2023 r.) – dla stargardzkiego Chóru ECHO-ARIOSO i gryfińskiego RES MUSICA były niejako preludium do wielu wspaniałych, artystycznych wydarzeń w ramach „Art. Festiwalu Stargard „.

W sobotnie przedpołudnie chórzyści obydwu zespołów spotkali się w Hotelu 104 na warsztatach chóralnych poprowadzonych lekko, radośnie i z ogromnym profesjonalizmem przez dyrygentkę chóru gryfińskiego – panią Iwonę Wiśniewską-Salamon. Wbrew pozorom, wcale nie jest śmieszne ,,furkanie”, ,,tirlikanie’, czy wymawianie różnych językowych łamańców przy jednoczesnym, rytmicznym wydechu, trzymając ręce w dole brzucha i czując, jak pracuje przepona. Ćwiczenia były wyjątkowo korzystne dla rozluźnienia całego aparatu głosowego i poprawienia emisji głosu.

Po południu kol.Małgosia B. oprowadziła gości z Gryfina po naszym, pięknym Stargardzie.Byli zachwyceni ilością i wspaniałością miejskich zabytków.

… A wieczorem… , a wieczorem było radosne, przyjazne biesiadowanie i wzajemne poznawanie swoich zainteresowań, pasji i duchowej realizacji swoich marzeń. Oczywiście uczestnicy spotkania przedstawiali swoje umiejętności artystyczne w indywidualnych prezentacjach – były recytacje wierszy, opowieści o podróżach, nauka podstawowego kroku samby, dowcipy, śpiewy utworów biesiadnych, a nawet odtańczenie poloneza przez wszystkich uczestników spotkania.

W niedzielę obydwa Chóry – RES MUSICA z Gryfina i ECHO-ARIOSO ze Stargardu uczestniczyły śpiewem w uroczystej celebrze Mszy Św. w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego, po której zespoły zaprezentowały wspólny koncert pieśni sakralnych pod dyrekcją pani Iwony Wiśniewskiej-Salamon i pana Jerzego Krawczyńskiego.

Program koncertu obejmował utwory w wykonaniu czterogłosowym :

– Abba Ojcze…

– Modlitwa do Bogarodzicy…

– Módl się za nami…

– Ave Maria…

– Dona Nobis Pacem ( akomp. p. dyr. Iwona Wiśniewska-Salamon)

– Zdrowaś Maryja…

– Laudate omnes gentes, laudate Dominum…

Ostatnim utwórem dyrygowała p. Iwona Wiśniewska-Salamon, zachęcajac do śpiewania zebranych w swiątyni słuchaczy.

Takie muzyczne spotkania są niezwykle inspirujące i owocne zarówno dla rozwoju stargardzkiej chóralistyki, jak i dla promocji naszego miasta.

… CZEŚĆ PIEŚNI  !…

TEKST: S. Krzyśków. OPRACOWANIE: M. Zajdel.